Aktualności

Warsaw Genomics najlepszą spółką spin-off Uniwersytetu Warszawskiego

spin-off
28 listopada 2018 r. w budynku dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej odbyło się spotkanie władz uczelni, naukowców i dyrektorów UOTT z przedstawicielami biznesu z okazji 20-lecia UOTT. Rozmawiano m.in. o wyzwaniach, przed jakimi stoją obecnie polskie uniwersytety, które chcą zacieśniać współpracę z otoczeniem rynkowym i społecznym.

W trakcie spotkania z okazji 20-lecia UOTT wyróżnione zostały założone w ubiegłych latach uniwersyteckie spółki spin-off oraz naukowcy – twórcy wynalazków o dużym potencjale komercjalizacyjnym. Nagrody główne przyznano w dwóch kategoriach najlepszy spin-off i najlepiej komercjalizujący zespół.

Najlepszą spółką spin-off został interdyscyplinarny zespół Warsaw Genomics kierowany przez dr hab. Annę Wójcicką i prof. Krystiana Jażdżewskiego. Firma specjalizuje się w wykonywaniu dokładnych testów genetycznych – czyta geny, aby zdiagnozować występujące u pacjenta choroby, określić ryzyko ich wystąpienia w przyszłości bądź też dobrać najlepszą terapię. Od dwóch lat prowadzi ogólnopolski program Badamy Geny. W 2017 roku została uznana przez Central European Startup Awards za najlepszy start-up biotechnologiczny w Polsce.

Nagrodę dla najlepiej komercjalizującego zespołu odebrało trzech naukowców: prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii oraz dr Joanna Kowalska i prof. Edward Darżynkiewicz z Wydziału Fizyki. W 2016 roku wyróżniony zespół odkrył metodę uzyskania trwałego i efektywnego mRNA, które dziś jest wykorzystywane przez firmy farmaceutyczne do opracowywania innowacyjnych szczepionek przeciwnowotworowych.

Źródło: Uniwersytet Warszawski, https://www.uw.edu.pl/najlepszy-spin-off-i-najwieksza-w-polsce-komercjalizacja
World Economy Forum w Davos: Bank Pekao oraz Warsa...
Innowatory Wprost - kolejne wyróżnienie dla Progra...

Podobne wpisy