Aktualności
Warsaw Genomics realizuje testy w kierunku SARS-CoV-2
Naszym priorytetem, jako lekarzy i diagnostów tworzących Warsaw Genomics, jest pomoc w zabezpieczeniu palących potrzeb systemu ochrony zdrowia i umożliwienie realizacji testów diagnostycznych szpitalom, placówkom medycznym i wszystkim podmiotom, które od kilku dni nieustannie zmagają się z epidemią koronawirusa w Polsce.
Już od 20 marca br. realizujemy do 1000 testów w kierunku SARS-CoV-2 w ciągu doby w laboratoriach Warsaw Genomics. Wszystkie testy wykonywane są metodami molekularnymi rekomendowanymi przez WHO (RT-PCR w czasie rzeczywistym). Szpitale i placówki medyczne mogą bezpłatnie zlecać badania do laboratoriów Warsaw Genomics. Pierwsze testy już wykonaliśmy.
Sprawne i niezwłoczne rozpoczęcie realizacji badań diagnostycznych, możliwe było dzięki współpracy z resortem zdrowia, ale także dzięki zaangażowaniu i efektywnej współpracy z firmami reprezentującymi różne sektory gospodarki. Oddolnie zainicjowana została tym samym Koalicja Firm wspierających walkę z koronawirusem w Polsce. Przeznaczając środki diagnostyczne na zakup testów, już kilka firm m.in. PKO BP, Deloitte, Trecom, Tar Heel Capital - Private Equity, ANG Spółdzielnia w wymierny i znaczący sposób wsparło polskie szpitale i placówki medyczne.
Na ten moment Warsaw Genomics realizuje testy molekularne na potrzeby szpitali, placówek medycznych i podmiotów będących na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Jeśli pula możliwych do realizacji badań w danym dniu pozwoli na realizację dodatkowych badań dla firm, które wsparły nas od początku – będziemy realizować również te badania.
Jak pobrać test?
Pobranie należy wykonać własnymi wymazówkami. Do badania nadają się:
• Suche, sterylne wymazówki, bez podłoża. Nie zalewać ich solą fizjologiczną.
• Wymazówki z podłożem płynnym do badań wirusologicznych (takie jak do badania w kierunku grypy).
Wymazówki nie mogą zawierać naturalnych składników (wata, bawełna), które hamują proces PCR. Nie możemy także wykonać badania z wymazówki pobranej na podłoże stałe. W przypadku braku możliwości pozyskania własnych wymazówek prosimy o kontakt pod nr telefonu podany w instrukcji dostępnej na stronie https://warsawgenomics.pl/sars.
Kto może zlecić test?
• Szpitale - lekarz może zlecić test dla pacjenta hospitalizowanego.
• Stacja sanitarno-epidemiologiczna.
• Lekarze pracujący w szpitalu lub placówce medycznej dla siebie lub innego personelu medycznego, w przypadku objawów zakażenia lub po kontakcie z osobą zakażoną w miejscu pracy.